Polska firma odzyskała domenę .EU

Na początku maja uprawomocnił się wyrok Sądu Arbitrażowego w Pradze (ADR.eu), na mocy którego spółka Logintrans – operator giełdy TRANS zdobyła domenę trans.eu, o którą walczyła od lipca 2006 r. Operatora giełdy TRANS przed Sądem Arbitrażowym w Pradze (ADR.eu) reprezentowała Kancelaria Wiński z Wrocławia. Logintrans jest jedną z pierwszych firm w Polsce, której udało się zwyciężyć w sporze o europejską tożsamość w sieci, czyli domenę .eu .

W lipcu zeszłego roku spółka Logintrans wszczęła przed Sądem Arbitrażowym w Pradze (ADR.eu- organ uprawniony do rozstrzygania sporów o domeny europejskie) postępowanie przeciwko holenderskiej firmie Traffic Web Holding BV, która zarejestrowała europejską domenę trans.eu. Prawnicy reprezentujący spółkę Logintrans postanowili wykazać, że Holendrzy działali w złej wierze, wykorzystując domenę www.trans.eu dla celów komercyjnych, niezgodnych z zakresem ochrony znaku towarowego.

Pikanterii całej sprawie dodawał fakt, że spółka z Holandii w taki sam sposób już pierwszego dnia rejestracji przejęła ponad 500 adresów .eu, w tym domeny z adresami wielu europejskich miast , m.in. www.paris.eu, www.copenhagen.eu, www.london.eu, www.prague.eu, a także www.warsaw.eu. Do masowej rejestracji domen TWH wykorzystał m.in. znaki towarowe zarejestrowane w krótkim czasie w Beneluksie.

W procesie o domenę trans.eu musieliśmy przede wszystkim wykazać prawa Logintrans do domeny trans.eu. Przykład władz Sztokholmu, które przegrały spór o domenę stockholm.eu, bo nie wykazały właściwie swoich praw do nazwy miasta był dla nas dobrym ostrzeżeniem – mówi Łukasz Czernicki rzecznik patentowy z Kancelarii Wiński.

Należało także przekonać sędziów, że Holendrzy, którzy nabyli domenę działali w złej wierze. Nie było to proste choćby z tego względu, że nikt wcześniej nie podniósł takiego zarzutu w procesie przed ADR.eu.– dodaje Czernicki.

Podobnie jak Sztokholm również większość europejskich stolic ruszyła przed ADR.eu do walki o odzyskanie cennych adresów. O tym, że tylko polscy urzędnicy ze stołecznego ratusza nie podjęli walki o europejską domenę pisała m.in. Rzeczpospolita (8.08.2006)

Część mieszkańców Warszawy bulwersował fakt, że lokalni urzędnicy decydujący o promocji miasta uznali walkę przed ADR.eu za kosztowną, czasochłonną i nie dającą żadnej gwarancji. Za to z dumą oznajmiali, że udało im się zarejestrować domeny warschau.eu i warszawa.eu

Warszawiacy zastanawiali się, który obcokrajowiec: Włoch, Anglik czy Niemiec zechce szukać w internecie stolicy Polski pod adresem www.warszawa.eu?! Przecież na świecie naszą stolicę rozpoznaje się właśnie po jej angielskim odpowiedniku: Warsaw.

Logintrans jako jedna z pierwszych firm w Polsce firma udowodniła, że walka o swój europejski adres jest nie tylko opłacalna i możliwa, ale też nie taka kosztowna; jeśli liczyć zyski jakie może osiągnąć firma dzięki prestiżowemu adresowi.

Mamy nadzieję, że przykład giełdy TRANS pokaże innym przedsiębiorstwom oraz przede wszystkim urzędnikom z Warszawy, że warto walczyć o swoją internetową tożsamość. Przecież, jak mówią setki Internautów na całym świecie, jeśli czegoś nie ma w Internecie to oznacza, że nie istnieje– mówi Grzegorz Haładus, dyrektor spółki PREPUBLICA Public Relations, reprezentującej spółkę Logintrans.

Operator giełdy TRANS, oprócz domeny www.trans.eu jest właścicielem m.in. domen www.trans.org i www.trans.info a także polskiego adresu www.logintrans.pl i jej zagranicznych odpowiedników m.in. www.logintrans.de, www.logintrans.co.uk, www.logintrans.fr, www.logintrans.bg, a także logintrans.eu.

Przypomnijmy:

Historia sporów o domeny .eu wzięła swój początek od decyzji Unii Europejskiej, dzięki której każdy obywatel Unii mógł nabyć domenę z końcowką .EU. Rejestracja domen została otwarta dla wszystkich w kwietniu 2006 roku. Udostępnienie domen .eu do powszechnej rejestracji poprzedzone było fazą wstępną (tzw. faza Sunrise) w trakcie której zarejestrować domenę .eu mogły jedynie wybrane podmioty, posiadające prawo pierwszeństwa udokumentowane np. zarejestrowanym znakiem towarowym.

Z tej opcji skorzystały również firmy, które poprzez wykorzystywanie w złej wierze luk prawnych postanowiły ubić na domenach .eu dobry interes. Łupem jednej z takich ?przedsiębiorczych? firm padła m.in. właśnie domena www. trans.eu.

Źródło: logintrans.com.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.