Domeny .MOBI mają rok

Minął rok od rozpoczęcia powszechnej rejestracji domen dla stron www pod telefony komórkowe – .MOBI. W tym czasie w 104 krajach zarejestrowano ponad 700 tys. tych domen. W Polsce nie więcej niż 1500 sztuk.

W Polsce obecnie nie rejestruje się więcej niż 40-50 domen .mobi miesięcznie. To niewiele. Ale Polska nie była nigdy oczekiwana jako “mobilny lider”. Związane jest to z silnym przywiązaniem do tradycyjnych rozwiązań – mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl. Domeny .mobi wymagają inwencji twórczej. Chodzi tu o stworzenie rozwiązania minimalistycznego w sensie technicznym, tak aby dało maksymalny efekt. Wielu e-biznesmenów to przerasta – dodaje.
Polscy właściciele domen .mobi to duże serwisy informacyjne (gazeta.mobi) i szeroko pojęta branża turystyczna (targeo.mobi, turystyka.mobi, urlop.mobi). W tym ostatnim przypadku “efekt mobilny” będzie prawdopodobnie najlepszy. W wakacje kilkaset największych światowych miast, w specjalnym procesie rejestracji, wykupiło domeny .mobi.

Światowe statystyki są po stronie .mobi. 1.6 mld telefonów komórkowych (na 2.5 mld aktywnych) jest już przystosowanych do komunikacji z internetem. W sumie na całym świecie jest 900 milionów internautów. – Niewiele nowych produktów może pochwalić się takim potencjałem. W krajach rozwiniętych oprócz pewnych wad dostrzeżono też pozytywne strony .mobi, a ich wartość rynkowa nabiera rozpędu – przekonuje Marcin Majerek. .mobi są już wystawiane na aukcjach domen internetowych. Na przykład za flowers.mobi zapłacono 200 tys. dolarów, za SportsBook.mobi 129.800 USD, hosting.mobi – 101 tys. dolarów, a bank.mobi kosztowała 51 tys. dolarów.

Źródło: domeny.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.