Open DNS – ciekawa alternatywa

OpenDns jest organizacją założoną w 2006 roku przez David’a Ulevitcha, która oferuje usługę DNS wszystkim zainteresowanym użytkownikom internetu. Usługa jest całkowicie darmowa, wymaga jedynie rejestracji na stronie projektu www.opendns.com i skonfigurowania domyślnych serwerów DNS w swoim systemie o numerach IP: 208.67.222.222 i 208.67.220.220.
Obecnie większość serwerów zlokalizowana jest na terenie USA (Seattle, Palo Alto, New York, Washington) oraz w Wielkiej Brytanii (Londyn) jednak już w niedługim czasie możemy spodziewać się kilku nowych serwerów. które będą umiejscowione w Chicago, Hong Kongu oraz Amsterdamie.

Mapa serwerów DNS - OpenDNS

Wykorzystywana technologia Anycast, pozwala w razie problemów z odpowiedzią na zapytanie DNS, automatyczne przekierowanie do następnego najbliższego serwera i otrzymanie odpowiedzi. Status wszystkich nodów możemy monitorować on-line na stronie http://system.opendns.com/, a jak wynika ze statystyk OpenDns obsługuje do 4,5 biliona zapytań DNS dziennie, a od początku działalności (10 lipca 2006) jest to już przeszło 900 bilionów obsłużonych zapytań. Autorzy projektu stworzyli w pełni redundantną sieć aby wszystkie zapytania ok. 30 000 na sekundę) były obsługiwane jak najszybciej.

Co jednak wyróżnia OpenDns od innych publicznie dostępnych serwerów DNS?
Dostajemy do ręki zestaw narzędzi w panelu administracyjnym, dzięki którym możemy w bardzo intuicyjny sposób zarządzać naszą lokalną, osiedlową czy domową siecią:

  • Obrona przed phisingiem / Phishing protection: Dzięki współpracy projektem PhishTank.com nasza sieć/komputer posiada ochronę przed phishingiem.
  • Filtrowanie zawartości / Content filtering: Możemy blokować strony WWW, które zostały zaszeregowane do jednej z pośród ponad 30 kategorii, jak np.: narkotyki, pornografia, gry, P2P. Domeny zgłaszane są przez samych użytkowników OpenDNS, którzy następnie decydują czy dana domena powinna zostać zakwalifikowana do odpowiedniej kategorii i jaka jest jej waga.

Filtrowanie DNS - OpenDNS

  • Blokowanie stron WWW dla dorosłych / Adult Site Blocking
  • Lista domen zaufanych / Domain Whitelist: Możemy zdefiniować własną listę domen, które nie będą blokowane
  • Blokowanie domen / Domain Blocking: Użytkownik, bądź administrator ma możliwość blokowania dowolnych domen, np.: iname.pl, oraz niezależnych subdomen np.: domeny.iname.pl, oraz blokowania pełnych domen TLD, jak np. .INFO.
  • Statystyki / Statistics: Statystyki ruchu DNS pochodzące z naszego komputera, numeru IP, sieci.
  • Skróty / Shortcuts: Dzięki zdefiniowaniu przez użytkownika skrótom odpowiadającym adresom WWW, możemy uzyskać szybszy dostęp do często odwiedzanych serwisów WWW
  • Korekcja literówek / Typo Corrections: Kiedy zdarzy się, że użytkownik popełni błąd przy wpisywaniu adresu WWW, np.: iname.lp, system automatycznie przekieruje go na stronę iname.pl. Oczywiście mamy też możliwość wyłączenia tej funkcji lub edycji listy domen, dla której korekcja literówek nie będzie obowiązywała.
  • Dynamiczne IP/Setup Dynamic IP: Konfiguracja komputerów, które korzystają z dynamicznego IP, co jest ważne dla wielu użytkowników, korzystających np. z usługi Neostrady TP

Jak możemy się przekonać, OpenDNS daje bardzo duże możliwości konfiguracji naszych sieci, które dzięki niemu stają się bezpieczniejsze przede wszystkim dla naszych użytkowników oraz domowników. Zachęcamy do testowania tej darmowej usługi (OpenDNS finansuje projekt dzięki reklamom wyświetlanym w wynikach wyszukiwania), tym bardziej, że jej konfiguracja w domowym routerze, komputerze czy nawet telefonie komórkowym jest bardzo prosta, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego.
Na stronie https://www.opendns.com/start w bardzo przystępny sposób przedstawiona jest konfiguracja serwerów OpenDNS dla wielu modeli urządzeń oraz zestaw best practices dla administratorów sieci.

Rafał Galiński, rysunki – OpenDNS.com

3 Comments

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.