Szkocja ma dostać własną domenę?

Szkocka Partia Narodowa jest nie tylko za zerwaniem z Unią (chodzi o Wlk. Brytanię), chce także wirtualnej niezależności w cyberprzestrzeni.

Alex Salmond chce złożyć formalny wniosek w organizacji zajmującej się nazwami domen o utworzenie przedrostka “.SCO” by zastąpił on wyraźnie unionistyczny “.CO.UK“.
Wyspy Guernsey i Jersey ostatnio uzyskały prawo używania własnych sufiksów lokalnych a Katalonia, region w Hiszpanii, ma strony kończące się “.CAT”. Jeśli wniosek premiera Szkocji złożony w Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) zostanie rozpatrzony pozytywnie, Szkockie strony rządowe natychmiast zmienią adresy z.scotland.gov.uk na bardziej niezależne od Londynu www.scotland.gov.sco.

Nacjonalistyczna poseł szkocka Christine Grahame wierzy, że wolność w internecie “wzmocni pozytywny obraz Szkocji na poziomie oficjalnych instytucji“. Dodała: “Szkocja już jest szeroko uznawana na arenie międzynarodowej a ta zmiana wzmocni postrzeganie rządu w Szkocji jako oddzielnego podmiotu, i pomoże nam w dalszej budowie dobrych relacji z podmiotami zagranicznymi i pozytywnie wpłynie na wizerunek narodu.

Rząd Zjednoczonego Królestwa i jego resorty stały się w ostatnich latach przedmiotem ostrej krytyki także za granicą wycieki i utrata danych osobowych połowy mieszkańców kraju, poważne wpadki Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych -to wszystko nadszarpnęło reputację rządu brytyjskiego.

“Nie widzę powodu dla którego te wpadki miały by też kłaść się cieniem na reputacji Szkocji, a jednym ze sposobów na osiągnięcie tego i odcięcie się od tych afer jest proponowany właśnie wniosek.”

Rzecznik internetowej kampanii DotSco powiedział, że taka zmiana korzystnie wpłynęłaby na szkocki przemysł turystyczny, choć dodał, że używanie tego sufiksu byłoby całkowicie dobrowolne.

Podobna kampania prowadzona jest na rzecz ustanowienia pierwszego w świecie sufiksu dla miasta (Londyn). Także Walijczycy wnioskują o wprowadzenie domeny .CYM (Cymru  Walia po walijsku).

ICANN potwierdza że wnioski takie będą rozpatrywane jeszcze w tym roku.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.