Dziesięć lat organizacji ICANN

30 września 1998 roku został podpisany dokument założycielski organizacji Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Ta cywilnoprawna organizacja non profit świętuje więc dziesięć lat swojego istnienia. ICANN zajmuje się zarządzaniem generycznymi domenami TLD (gTLD), koordynuje działanie systemu nazw domenowych (DNS), serwera root DNS oraz decyduje o przydzielaniu adresów IP. Oprócz tego wspólnie z IETF (Internet Engineering Task Force) ICANN zarządza adresami portów i ustala parametry protokołów internetowych.

Na pierwszy spotkaniu organizacji (które odbyło się w październiku 1998 roku w Nowym Jorku) Michael Roberts został wybrany na stanowisko dyrektora generalnego (CEO) i tymczasowego prezesa (Interim President), a Esther Dyson powierzono funkcję przewodniczącej. Później pojawiło się dwóch innych przewodniczących oraz dziesiątki członków rady i komitetu. Według komunikatu ICANN w ciągu minionych dziesięciu lat odbyły się ogółem 153 oficjalne spotkania rady i 32 spotkania publiczne.

Przed dziesięcioma laty z Internetu, który jego wynalazca stworzył dla zaledwie miliona ludzi, korzystało już 100 milionów osób” przypomniał urzędujący prezes ICANN Peter Dengate Thrush. “Dziś online jest już 1,5 miliarda ludzi” dodał. Dyrektor generalny i przewodniczący ICANN Paul Twomey uważa swoją organizację za prawdziwie międzynarodową: “Mamy biura w Los Angeles, Brukseli i Waszyngtonie, mamy też swoje przedstawicielstwa w wielu innych krajach. Członkowie rady i komitetu pochodzą ze wszystkich zakątków kuli ziemskiej, a społeczność ICANN jest tak zróżnicowana jak i sam Internet“.

W 1998 roku istniał tylko jeden jedyny rejestrator, który żądał 50 dolarów rocznie za domenę. Dziś według ICANN takich rejestratorów jest 900, a roczna cena za domenę zaczyna się od 6 dolarów. Natomiast liczba rejestrowanych domen wzrosła z 3 milionów (w roku 1998) do 160 milionów obecnie. Do zarządzanych pierwotnie przez ICANN generycznych domen Top Level Domains (.com, .org, .net) doszło 13 innych. Poza tym ICANN stworzył Uniform Dispute Resolution Process, czyli tanią i skuteczną metodę postępowania w kwestiach sporów wokół praw do posiadania domen.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.