Rynkowa wartość 3-literowych nazw domen .pl

Dla tych z Państwa, którzy cały czas nie są przekonani co do faktu jaką ?górą złota? są nazwy domen internetowych, mogące niewątpliwie uchodzić za dziedzinę inwestycji alternatywnych, chciałbym przedstawić kilka danych statystycznych zebranych na podstawie własnych doświadczeń.

Polskie domeny 3-literowe do mniej więcej połowy roku 2007 nie miały żadnej wartości – były zwyczajnie wolne w rejestrze i żaden z inwestorów ani użytkowników indywidualnych nie był nimi zainteresowany, wyłączając pojedyncze i nieliczne nazwy będące w użyciu.
Na przestrzeni drugiego oraz trzeciego kwartału 2007r. 3-literowe domeny .pl zostały wykupione w większości przez jedną ze związanych ze mną luksemburskich spółek i od tego momentu rynek domen zaczął prowadzić wycenę tych strasznie szybko zyskujących na wartości adresów.

Początkowa wartość domen 3-literowych, bo tylko o tych mowa w niniejszej notce, przyjmijmy iż była równa cenie rejestracji domeny na rynku pierwotnym – ok. 60 PLN w roku 2007 i 10 PLN od stycznia 2008. Już w końcówce roku 2007 dobierałem do swojego portfela nieposiadane jeszcze 3-literówki przy poziomie cen 250 PLN za domenę. Pierwszy kwartał roku 2008 to ceny w przedziale 300-400 PLN. W obecnej chwili, grudzień 2008, 3-literowe nazwy domen .pl nie są sprzedawane w profesjonalnym obrocie pomiędzy domenowymi inwestorami poniżej rynkowej wartości ok. 700 PLN.

Kwoty te oznaczają zwrot z inwestycji na poziomie 1000% w czasie ok. 18 miesięcy. Pikanterii na pewno dodaje fakt, iż tak rewelacyjne stopy zwrotu uzyskiwane są w czasie rozpoczynającego się kryzysu ekonomicznego. Co więcej, prognozy na rok 2009 oraz 2010 są równie obiecujące, niezależnie od światowego kryzysu. Czy to nie przykład ?domenowego HYIP??

Źródło: Adam Szczypiorski / domainnews.pl

One Comment

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.