Twoja wizytówka .TEL

TROCHĘ HISTORII

W 2000 roku angielska firma Telnic Limited złożyła po raz pierwszy wniosek do ICANN o akceptację dla nowych domen TLD z końcówką .TEL. W 2004 roku ICANN zaaprobował drugi wniosek firmy Telnic o wprowadzenie domen .TEL i 30 maja 2006 roku zostało podpisane końcowe porozumienie w sprawie wprowadzenia domen. Po dwóch i pół roku od zawarcia umowy z ICANN, Telnic uruchomił rejestrację domen, która odbywa się na podobnych zasadach jak to miało miejsce w przypadku domen .EU.

FAZY REJESTRACJI

Rejestr domeny .TEL – Telnic, 3 grudnia uruchomił 1 fazę rejestracji nowych domen TLD, która potrwa do 2 lutego 2009 roku. Faza “Sunrise“, przeznaczona jest dla firm i podmiotów posiadających zastrzeżone znaki towarowe nie tylko międzynarodowe ale i krajowe. Należy jednak podkreślić, że w tej fazie obowiązuje, tak jak w przypadku zwykłej rejestracji zasada “first-come, first-served” więc przyznanie domeny odbywa się na zasadach “kto pierwszy ten lepszy”. Rejestracja domeny .TEL w fazie “Sunrise” to koszt ok. 400 USD, w zależności od wybranego registrara, a okres na jaki domena będzie rejestrowana to 3 lata.

Kolejna faza rejestracji domen .TEL “Landrush” potrwa od 3 lutego do 23 marca 2009. W tej fazie, która będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych, dostępne będą wszystkie domeny nie zarejestrowane w pierwszej fazie i nie trzeba będzie udowadniać swoich praw do rejestrowanych nazw. Domeny będą rejestrowane na okres minimum 3 lat, a cena rejestracji w fazie “Landrush” to ok. 200 USD.

24 marca 2009 roku zostanie uruchomiona rejestracja domen .TEL w ostatniej fazie “otwartej” czyli dla zwykłych śmiertelników. Od tego momentu ceny domen będą już jak najbardziej na każdą kieszeń – w granicach ok. 10 USD za rok.

Wiemy już, że AZ.pl, najstarszy polski rejestrator domen oraz jedyny w naszym kraju rejestrator nazw .TV oraz .CC, uzyskał akredytację ICANN umożliwiającą oferowanie klientom nowych domen .TEL. Nowe TLD będą dostępne w Az.pl już od pierwszej minuty fazy otwartej.

NOWE DOMENY – NOWA KONCEPCJA ?

Telnic, tworząc system rejestracji nowych domen, poszedł inną drogą niż pozostałe rejestry domen najwyższego poziomu. Przy rejestracji domeny .TEL jej abonent otrzymuje możliwość publikacji w swojej domenie .TEL 5 rodzajów informacji kontaktowych:

  • Contact Info – numer telefonu stacjonarnego, komórkowego, VoIP, IM
  • Content Links – adres swojego bloga, linku do swojego profilu w różnych serwisach: Facebook, Flickr, Twitter, itd..
  • Identities – swoje profile w innych serwisach np.: SecondLife, XboxLive
  • Geolocation -informacje geolokacyjne użytkownika, począwszy od adresu prywatnego aż do ulubionej restauracji
  • Indexable Tex – informacje ogólne jak imię, adres i inne które bedzie można wyszukiwać.

Celeowo napisałem, że w domenie a nie na stronie WWW, ponieważ system DNS po wpisaniu np. w przeglądarce adresu mojanazwa.tel nie zwraca w odpowiedzi IP adresu stony WWW lecz zwraca (rekordy NAPTR) informacje kontaktowe abonenta domeny umieszczone bezpośrednio w systemie DNS i następnie wyświetla je. Jak wygląda taka wirtualna wizytówka możemy zobaczyć na stronie telnic.tel.

www.telnic.tel

Jako, że system DNS, a tym samym system opracowany przez Telnic posiada pewne ograniczenia, abonenci domen nie będą mieli dowolności w umieszczeniu dodatkowych niż sprecyzowane przez Telnic danych, takich jak zdjęcia, loga firm i inne.

Pomysł z wykorzystaniem systemu DNS do stworzenia takiej globalnej książki telefonicznej nie jest jednak nowy. Rejestracja numerów telefonów w systemie nazw domenowych czyli projekt ENUM znany jest już kilka lat i w lutym 2008 roku registry naszej krajowej domeny .PL – NASK uruchomił rejestrację domen ENUM dla użytkowników końcowych. W rozpowszechnienie domen ENUM musieliby jednak zaangażowac się krajowi operatorzy telefoniczni aby zapewnić każdemu posiadaczowi telefonu możliwość posiadania i zarządzania swoją domeną ENUM.

Domeny .TEL mają jeszcze jedną przewagę nad ENUM, po prostu nazwę domen jest łatwiej zapamiętać niż numer telefoniczny.

Czy jednak domeny .TEL mają w sobie taki potencjał aby zawojować rynek i spełnić zakładaną przez Telnic role ? To okaże się już niebawem. Pomysł jest ciekawy i dzięki umieszczeniu w systemie DNS dodatkowych informacji daje bardzo latwy i szybki do nich dostęp, a to już tylko krok od stworzenia ciekawych rozwiązań i aplikacji dla urządzeń mobilnych. Z drugiej strony wiele społecznościowych serwisów internetowych Linkedin.com, Goldenline.pl, czy chociażby Nasza-klasa.pl posiada już od dawna podobną funkcjonalność, gdzie znając login użytkownika jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkie potrzebne informacje aby się zkontaktować z tą konkretną osobą oraz dużo więcej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.