Domeny 2008 – roczny raport NASK

NASK opublikował na stronie www.dns.pl roczny raport dotyczący rynku domen .PL w 2008 roku. Opracowany przez Dział Domen NASK dokument zawiera szczególowe analizy trendów na rynku domen pierwotnych jak i wtórnych. Raport zawiera między innymi: statystyki ilości rejestracji, poziomu odnowień, udziału w rynku poszczególnych partnerów oraz statystyki usług WLS (Opcji) i DNT (Domain Name Tasting).

W 26 stronicowym raporcie znalazły się też prognozy na rok 2009, które poniżej przytaczamy:

 • DYNAMIKA WZROSTU DOMEN WYNIESIE 9-10% KWARTALNIE
 • REJESTRACJA DOMEN ŚREDNIO 1800 – 2000 NOWYCH DOMEN DZIENNIE
 • PRZEWIDYWANA WARTOŚĆ POZIOMU ODNOWIEŃ ROK DO ROKU TO 70%
 • NASK NIE NIE PRZEWIDUJE WIDOCZNEJ ZMIANY UKŁADU SIŁ JEŚLI CHODZI O REGISTRARÓW W SZCZEGÓLNOŚCI ZMIAN WŚRÓD LIDERÓW RYNKU.
 • NASK ZAKŁADA REJESTRACJĘ DNT NA POZIOMIE 13 000 KWARTALNIE
 • REJESTRACJA NOWYCH OPCJI NA POZIOMIE 8 000 KWARTALNIE

Bardzo ciekawym zestawieniem jest statystyka pokazująca polski rejestr na tle liczących się rejestrów europejskich i światowych, która prezentujemy poniżej, a którą NASK podsumowuje:

Dynamika wzrostu domen 2008

Wykres pokazuje dynamikę wzrostu w minionym roku, jak i liczbę domen przypadających na jednego mieszkańca kraju.

Na diagramie zaznaczono kropkami poszczególne narodowe rejestry. Dwuliterowe skróty są akronimami nazw państw używanymi w adresach internetowych. Przykładowo .pl odnosi się do Polski , .kr odnosi się do Korei Południowej a .us do Stanów Zjednoczonych (kompletny spis rozszerzeń można znaleźć pod adresem www.iana.org). Niebieskim kolorem oznaczono “milionerów”, czyli rejestry utrzymujące ponad 1 milion domen internetowych.

Przyglądając się wykresowi można dojść do zaskakujących wniosków: w kilku rozwiniętych gospodarczo krajach liczba domen przypadających na 1000 mieszkańców jest znacznie mniejsza niż w Polsce, a tempo wzrostu rejestru jest niewielkie.

W krajach takich, jak chociażby Japonia, Korea, Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania czy Brazylia, zarejestrowanych jest znacznie mniej domen na 1000 mieszkańców niż w Polsce.

Na ostatnich stronach raportu możemy zapoznać się z ciekawymi informacjami dotyczącymi największych partnerów NASK, przygotowanych przez samych registrarów, których czołówkę stanowią:

 • 1. Home.pl 27%
 • 2. NetArt 24%
 • 3. Az.pl 9%
 • 4. Consulting Service 8%
 • 5. Dinfo Systemy Internetowe 4%

Biorąc pod uwagę spodziewaną wartość poziomu odnowień chyba jednak nie doczekamy się drugiego miliona domen .PL w 2009 roku, ale trzeba przyznać, że rok 2008 był bardzo udany dla wszystkich uczestników rynku domen .PL.

Należy odnotować, że nasz krajowy rejestr domen był w 2008 roku jednym z najbardziej prężnych operatorów narodowych domen ccTLD.

Pełny raport na www.dns.pl – www.dns.pl/Raport2008.pdf

Rafał Galiński

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.