Facebook i Twitter nowym rynkiem dla Domeniarzy ?

Internetowy serwis Facebook.com ogłosił, że umożliwi swoim użytkownikom posługiwanie się łatwymi do zapamiętania adresami URL. Znaczy to nic innego jak możliwość łatwej identyfikacji i wyszukiwania użytkowników.
Teraz zamiast skomplikowanego adresu URL (np. http://www.facebook.com/profile.php?id=000000000) zastąpimy go po prostu http://www.facebook.com/naszlogin .
Przypomnijmy, że Facebook ma ponad 200 milionów aktywnych użytkowników, a posiadać unikalny “user friendly” URL spośród takiej ilości internautów to jest coś. Drugą ważną sprawą jest to, że takie URL’e są dużo szybciej indeksowane przez wyszukiwarki i są bardziej podatne na sztuczki SEO.

Najbardziej popularny serwis mikroblogowy Twitter.com oferuje “friendly URL’s” już teraz w postaci http://twitter.com/inamepl podobnie Flaker.pl http://flaker.pl/inamepl , a Blip .pl pozwala na dostęp do swojego konta używając adresu z nawzą loginu w subdomenie http://inamepl.blip.pl/.

Unikalny URL, podobnie jak domena musi budzić w inwestorach domenowych przysłowiową bestię, a przynajmniej dać do myślenia.

Jednak biorąc pod uwagę techniczną stronę inwestycji, nazwa domeny jest dużo bardziej pewna niż adres URL, jeśli zniknie domena facebook.com znikną wszystykie z nią powiązane adresy URL. Posiadając domenę możemy mieć pewność, że ta będzie obecna w DNS.

Z drugiej strony, jeśli nie nastąpi technologiczna katastrofa, własna tożsamość w interaktywnej rzeczywistości nawet bez posiadania własnej domeny będzie nie do przecenienia.
Na pewno inwestorzy domenowi przyjrzą się nowym trendom, ja tylko przypomnę, że niedawno wprowadzona gTLD .TEL zaoferowało już możliwość konfiguracji serwerów MX w swoim rozszerzeniu.

Polecane URL’e:

http://antyweb.pl/twitter-10-uzytkownikow-generuje-90-tresci/

http://www.allfacebook.com/2009/04/facebook-vanity-urls/

http://www.techcrunch.com/2009/03/12/facebook-getting-serious-about-vanity-urls/

http://www.domainnamenews.com/miscellaneous/facebook-vanity-username-release-details/5321

Kanał iname.pl w serwisie Twitter.com Iname.pl na Twitter.com

Rafał Galiński

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.