Kropka praca.pl i wildcard DNS

Jak możemy dowiedzieć się dzisiaj z interaktywnie.com:

Jutro odbędzie się rozprawa apelacyjna w sprawie pozwu przeciwko portalowi Praca.pl, któremu Agora SA zarzuca nieuczciwą konkurencję.

W 2007 roku Agora SA (właściciel portalu Gazetapraca.pl) pozwała portal Praca.pl. Chodzi o… kropkę. Podstawą pozwu Agory jest fakt, iż internauci, wpisując błędnie adres strony gazetapraca.pl  w postaci ?gazeta.praca.pl?, zostają przekierowani na stronę portalu Praca.pl. Agora SA uważa, że jest to działanie z zakresu nieuczciwej konkurencji.

W tym przypadku działa jednak zwykłe przekierowanie subdomeny (gazeta.praca.pl) na domenę główną – praca.pl. Nieważne jakie słowo zostanie wpisane przed praca.pl, stworzony w ten sposób adres będzie kierował w to samo miejsce. Sąd pierwszej instancji oddalił pozew w 2008 r. Agora przegrała sprawę. Wniosła jednak apelację i jutro (19.08.2008 r.) w Warszawie rozpoczyna się rozprawa.

To “przekierowanie” subdomeny, zwane DNS Wildcards umożliwia między innymi skierowanie na swoją domenę ruchu z wszystkich nazw jakie użytkownik wpisze poprzedzając kropką nazwę swojej domeny.

W tym wypadku gazeta.praca.pl jak i każda nazwa poprzedzona .praca.pl (np: http://twojadres.praca.pl) daje adres docelowy  http://praca.pl i  trudno się dziwić, że serwis chce wykorzystać ruch z błędnych adresów wpisywanych przez internautów. Podobnie robi większość dużych serwisów, Registrarów a nawet rejestry domen. Rejestry ccTLD  (.cg, .kr, .mp, .nu, .ph, .rw, .st, .tk, .vg, .ws.) stosują, a swego czasu nawet Rejestry .museum czy nawet .COM zezwalały na stosowanie tych rekordów.

W Rejestrze .PL nie mamy takiego rozwiązania natomiast, abonent/właściciel domeny może dowolnie konfigurować strefę DNS w swojej domenie i z punktu widzenia technicznego jest wszystko w porządku.

Ciekawe jest też jak Rejestry domen wykorzystują stosowanie DNS wildcards, niektóre przekierowują ruch na parkingi np: .TK i .NU, lub dają bezpośrednio możliwość rejestracji adresu wpisanego do przeglądarki np. .PH.

Wracając do domeny praca.pl, duża część użytkowników internetu wpisuje w wyszukiwarce Google po prostu “gazeta praca” klikając w pierwszy link jaki wyświetli wyszukiwarka.

Jeśli Agora ma tracić na takich sprawach sądowych może powinna zainwestować w swoją końcówkę “new .TLD” .gazeta ?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.