Co w rynku domen .PL piszczy?

Nie mogłem w tym roku uczestniczyć w zakończonym właśnie spotkaniu ambasadorów domen jak pisze o MeetDomainers Leszek Sękowski .
Dlatego nie mam zamiaru opisywać samej konferencji, co zresztą zrobili już bardzo wnikliwie i ciekawie Autorzy AZnews.pl i Blogerzy w serwisie StrefaDomeny.pl.

MeetDomainers 2009 zza monitora…

Samą aukcję domen można było obejrzeć na żywo dzięki Grzegorzwi Marczakowi z AntyWeb.pl, a uczestniczyć w niej on-line dzięki Aftermarket.pl.  Muszę przyznać, że dzięki tej relacji, którą w szczycie oglądało ponad 120 osób, oraz dzięki śledzeniu kanałów Twittera i Flakera mogłem poczuć się jak bym na żywo uczestniczył w MeetDomainers.

Gratulacje dla Agnieszki i Daniela Dryzka za promocję tego wydarzenia w prawdziwym stylu Web 2.0, było o nim naprawdę dużo!

Co do aukcji trochę chyba zabrakło sprzedaży. Z  60 domen sprzedane zostały tylko 34. Chyba polscy inwestorzy nie byli gotowi na takie wydatki ale na pewno zakuluarowe rozmowy zaowocują ożywieniem rynku i jeszcze kilkoma dobrymi transakcjami. Moim zdaniem aukcja pokazała realną wartość rynku na dzień dzisiejszy, która uważam jest i tak dobra na tle innych młodych rynków ccTLD. Brakowało mi też obecności dwóch najbardziej doświadczonych polskich inwestorów domen.

Co się dzieje na rynku .PL ?

  • Podczas  spotkania MeetDomeiners zawiązało się Polskie Stowarzyszenie Właścicieli Domen, o którym między innymi pisze Bartek Usydus w podsumowaniu spotkania. Daniel Dryzek ogłosił też powstanie polskiego funduszu domen ddfund.eu, który ma wspierać inwestycje domenowe.
  • Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu na funkcję dyrektora NASK. 22 września Komisja Konkursowa opublikowała sprawozdanie z oceny kandydatów oraz ich prezentacje.
  • Fajnie,  że dużo zaczyna się też dziać jeśli chodzi o firmy z branży domenowej. Grupa EuroDNS zinwestowała w naszego lidera rynku wtórnego AfterMArket.pl, dzięki czemu  możemy spodziewać się jeszcze większej dynamiki działania serwisu Aftermarket.pl oraz wykorzystania technologii z giełdy AfterMarket.pl dla domeniarzy z całej Europy.
  • Netart.pl , jeden z dwóch największych Partnerów NASK, zaprezentował niedawno autorską giełdę domen dla swoich użytkowników. Na razie odstraszają ceny ale myślę, że to bardzo dobre posunięcie. Ciekawe czy Home.pl zdecyduje się na podobny ruch?

Pre-Paid w NASK

W ostatni weekend nałożyły się na siebie dwa ważne wydarzenia. NASK wdrażał nowy model Registry EPP z funkcjonalnością Pre-Paid, a w tym samym czasie trwało spotkanie MeetDomainers. Doszły mnie słuchy, że inwestorzy domenowi, biorący udział w spotkaniu ,żałowali że nie mogli przelać swoich pomysłów na prawdziwe delegacje domen ale za to oni jak i Registrarzy .PL mogi spokojnie skupić się na spotkaniu MeetDomainers:)

Od poniedziałku można już fizycznie korzystać z nowego Programu Parterskiego NASK, z wdrożonym modelem PRE-PAID i niższymi opłatami za uczestnictwo w programie. Jestem ciekaw, jak nasi Registrarzy zareagują na te zmiany i czy powstanie dużo nowych podmiotów rejestrujących domeny .PL?

To tyle krótkiego przeglądu ostatnich kilku tygodniu z rynku domen PL, zachęcam też do śledzenia Iname.pl na Twitterze.

Rafał Galiński

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *