Czym się je nowe domeny TLD ?

Prawdopodobnie już pod koniec października na konferencji ICANN (Internet Corporation For Assigned Names and Numbers) w Seulu dowiemy się kiedy ICANN zamierza uruchomić proces składania aplikacji o nowe domeny tld – (Top Level Domain) najwyższego poziomu (gTLD).
Program wdrożenia nowych domen generycznych TLD, zatwierdzony został już ponad rok temu (podczas spotkania ICANN w Paryżu), a same procedury testów zostały przeprowadzone już w 2000, a następnie w 2004 roku.

Oprócz zwolenników nowych domen, pojawiło się wiele głosów krytycznych, przede wszystkim dużych korporacji, które obawiają się kosztów jakie będą musiały ponieść aby zabezpieczyć swoje “nazwy” w nowych rozszerzeniach TLD. Sama amerykańska izba handlowa domagała się od ICANN przeprowadzenia analizy zapotrzebowania na nowe domeny oraz poddawała pod wątpliwość wprowadzenie nowych TLD jako niezgodnych ze statutowymi celami ICANN.

Wprowadzenie nowych domen wiąże się też z ogromnymi kosztami (w połowie 2008 roku było to już ponad 10 milionów USD) ale ICANN i tak zarobi pewnie na nowych TLD pobierając za każdą aplikację ok. 190 000 USD oraz opłaty roczne za każdą z tych domen.

To tyle wprowadzenia w temat. Ja jednak chciałbym skupić się na nazwach mających szansę stać się nowymi domenami TLD bo pomysłów i inicjatyw z nimi związanych nie brakuje.

Pierwsza kategoria nazw to nazwy geograficzne, które mogą stanowić nazwy kontynentów, państw, regionów lub miast. Podczas składania wniosku o nowe domeny TLD ICANN wymagać będzie pozwolenia od odpowiednich władz państwowych lub lokalnych z danego regionu geograficznego na używanie danej nazwy.
W tej kategorii mamy kilku poważnych kandydatów, są to europejskie i amerykańskie nazwy miast mające znaczne popracie lokalnych społeczności i władz.

Należą do nich:

.BERLIN – www.dotberlin.com
.HAMBURG – dothamburg.de
.KOLN
.LONDON – adomainforlondon.org.uk
.NYC – o tą domenę starać się będą aż 2 ogranizacje, Miasto Nowy Jork oraz organizacja non-profit Connecting.nyc Inc.
.PARIS – www.dotparis.net
.ROMA – www.ildominiodiroma.it/index_eng.html
.BARCELONA
.SYDNEY
.AFRICA
.QUEBEC

Kolejna kategoria jest zbliżona do nazw geograficznych lecz nazwy domen nie są oficjalnie nazwami geograficznymi, przynajmniej w myśl zasad ICANN. Tutaj możemy spodziewać się aplikacji o poniższe TLD zwane etnicznymi:

.ARAB
.GAL – puntogal.org
.INDIGI
.SIC
.CYM – www.dotcym.org
.SCOT
.ZULU

Kilka nowych i bardzo ciekawych domen być może powstanie w kategorii “społeczności“:

.ECO – tu również dwie organizacje starają się o możliwość uzyskania akredytacji ICANN: supportdoteco.com i doteco.info
.GAY – podobnie, mamy 2 organizacje chcące wprowadzić domenę .gay: dotgayalliance.com i http://www.dotgay.com/
.GREEN – www.dotgreen.org

Pozostała grupa domen dotyczy nazw branżowych i hobby:

.HORSE – www.dothorseproject.com
.HOTEL
.MUSIC – www.music.us
.RADIO – www.dotradio.info
.VIN – www.dotvin.fr

Na pewno nie wyczerpałem tematu nowych domen TLD, powstają i będą powstawały projekty mające na celu aplikację o nowe nazwy domen TLD. Miejmy nadzieję, że ICANN nie opóźni o koleje lata procesu aplikacji i wdrożenia nowych domen, choć nie wydaje się aby nastąpiło to szybciej niż pod koniec przyszłego roku.
Osobną kwestią jest to, czy tak naprawdę nowe nazwy są potrzebne i nie powtórzą losu niedocenionych domen takich jak .MOBI.

Jeśli chodzi o szanse na wprowadzenie do systemu DNS, myślę, że mają je nazwy miast jak .BERLIN, .NYC czy choćby .PARIS, inicjatywy te posiadają silne wsparcie lokalnych władz i biznesu. Nie bez znaczenia jest też liczba mieszkańców danych miast. Tym większe sznse powinny mieć .CHINA czy .AFRICA.

Ciekawe, ile nowych domen docelowo będzie chciał wprowadzić ICANN i czy uda mu się zapanować nad chęcią zysku prawie 200.000 USD za każdą aplikacje?

Do tej pory nie ma żadnego polskiego pomysłu na domenę gTLD jak np. .CRACOW lub .WARSZAWA. Nasza domena ccTLD ma jeszcze duży potencjał i będzie lepiej jeśli skupimy się na końcówce .PL.

Rafał Galiński

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.