Domena .pl rośnie najszybciej w Europie

Kolejny kwartał pokazuje, jak szybko rozwija się polski Internet. Na koniec pierwszego półrocza 2011 r. w domenie .pl było zarejestrowanych 2 137 522 nazw – co oznacza, że od początku kwietnia do końca czerwca pojawiło się 70 469 nowych wpisów. Dynamika wzrostu liczby nazw domeny .pl wyniosła 1,38 proc., co daje Polsce pozycję lidera wśród krajów należących do Unii Europejskiej. Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania, gdzie zarejestrowano 1,25 proc. nowych nazw, natomiast trzecia jest Portugalia (1,19 proc.).

W polskim rejestrze, który został ustanowiony w 1990 r., znajdują się obecnie ponad 2 miliony nazw. Pierwsze domeny pojawiły się w 1991 r. i należały głównie do uczelni wyższych: „fuw.edu.pl”, „astrouw.edu.pl”, „camk.edu.pl”, „uw.edu.pl”, „iiuj.edu.pl”, „uj.edu.pl”, „cyf-kr.edu.pl”. W 1995 r. zarejestrowanych było 91 nazw, 5 lat później – prawie 90 tys., a w 2005 r. – niecałe pół miliona. Milionowej rejestracji dokonano w maju 2008 r.

Polski rejestr jest najbardziej dynamiczny w całej Europie i to pokazuje, że ma jeszcze duże możliwości rozwoju. Spośród 800 tys. abonentów nazw domeny .pl, około 63 proc. to przedsiębiorcy, a biorąc pod uwagę, że jest ich w Polsce kilka milionów, to znaczna część nie ma jeszcze zarejestrowanej swojej nazwy domeny.” – mówi Artur Piechocki, Kierownik Działu Domen NASK. „W perspektywie najbliższych kilku lat dodatkowym elementem wzrostu może okazać się rejestracja nazw domeny przez osoby fizyczne.” – podkreśla Artur Piechocki.

Nazwy w domenie .pl są rejestrowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Rejestracja odbywa się głównie za pośrednictwem partnerów – obecnie niemalże 180. Oprócz zwykłych rejestracji, mogą oni zamawiać tzw. opcje, które polegają na uzyskaniu pierwszeństwa do nazwy domeny w sytuacji, gdy powróci ona do puli nazw domeny wolnych do rejestracji. Okres pierwszeństwa wynosi 3 lata. NASK uruchomił tę usługę jako pierwszy w Europie. Rejestrujący mogą również skorzystać z możliwości dwutygodniowego testowania danej domeny pod kątem ruchu przydatności do celów wyznaczonych przez abonenta.

Tempo, w jakim pojawiają się nowe nazwy, daje szansę na prześcignięcie Włochów, którzy są na czwartym miejscu w rankingu europejskich rejestratorów (2 208 854 rejestracji). Równie ważny jest wzrost jakości usług oferowanych przez NASK, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa, gdzie planuje się uruchomienie rozwiązania bazującego na protokole DNSSEC. Zapewni to autoryzację źródeł danych (serwerów DNS), dzięki którym będzie można skuteczniej zabezpieczyć się przed takimi niebezpieczeństwami jak np. phishing (czyli podszywaniem się pod oryginalną witrynę internetową).

Pełna wersja raportu „Rynek nazw domeny .pl” za II kwartał dostępna jest na stronie www.dns.pl.

Źródło: NASK

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.