Domena Polska.pl w nowych rękach

Dwie bardzo pożądane i jedne z najstarszych (rok rejestracji 1995) domen .PL zmieniły abonenta. Domeny Polska.pl oraz Poland.pl zmieniły właściciela, którym obecnie jest AGORA S.A. Poprzednim (pierwszym) abonentem domen był NASK, który od wielu lat na obu domenach prowadził serwisy edukacyjne.

Portal Polska.pl 2007 r.
Portal Polska.pl 2007 r.

Serwis prezentował historię i przyrodę polski, zaangażowany był też w projekty archiwizacji dziedzictw narodowych oraz patronował ważnym wydarzeniom kulturalnym. Serwis Polska.pl między innymi udostępniał Katalog Skarbów Dziedzictwa Narodowego.

Ciekawostką jest, że portal Polska.pl był prekursorem video “na żywo” w polskim internecie, przez dłuższy czas można było oglądać stream z gniazda bocianów, a nawet narodziny młodych!

Portal Polska.pl 2005 r.
Portal Polska.pl 2005 r.

Niestety, ostatnio na stronie można zobaczyć tylko pozostałości z treści, które serwis gromadził przez kilkanaście lat.

Ciekawe jakie plany ma nowy abonent w stosunku do domen polska.pl i poland.pl?

14 Comments

 1. Mnie ciekawi, co się stało z mnóstwem wartościowej treści. Szkoda by było to zmarnować. Chętnie wezmę od NASK i umieszczę na http://godlo.pl
  Ta szczątkowa treść, która pozostała pod domena polska.pl przekierowuje w większości na strony należące do Agory, np. dziedzictwo.polska.pl przenosi na gazeta.pl, a link do Rysunki architektoniczne Tylmana z Gameren przekierowuje na katalog.gazeta.pl

 2. Sympatyk

  A mnie ciekawi, czy Agora wie, że w związku z tymi zmianami mnóstwo wartościowych rzeczy z Polska.pl poszło w kosmos z naruszeniem zobowiązań NASK z tytułu umów podpisanych z różnymi instytucjami. Tylko kogo to obchodzi? Jak już ktos napisal: słyszę NASK widzę PZPN.

 3. ździchu

  … oświadczenie NASK mówi o portalach. “Portale Polska.pl i Poland.pl nie zostały sprzedane” i że “dysponentem portali jest NASK”.
  Ale pytanie jest co się stało z samymi domenami? Zapewne portale nie są dla agory łakomym kąskiem choćby ze względu na inne systemy zarządzania treścią. To co dla agory jest ważne to domeny i ewentualnie zamieszczone na portalach treści.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.