Domenowy rok 2011 w .pl

Krótkie podsumowanie tego, co działo się w tym roku na polskim rynku domen i spojrzenie w przyszłość…

W ciągu dwóch ostatnich lat liczba domen .pl wzrosła o 100%

2 miliony domen .pl

Początek roku rozpoczął się spektakularnie, bo już 3 stycznia, polski rejestr domeny .PL przekroczył 2 miliony zarejestrowanych nazw. Na tle innych rejestrów europejskich cały czas utrzymujemy mocną 5 pozycję, chociaż po liberalizacji zasad rejestracji w rejestrze .FR, możemy tą pozycję stracić. Możemy pochwalić się też bardzo dobrą dynamiką przyrostu na tle innych domen ccTLD. Po szczegóły odsyłam do kwartalnych raportów NASK.

Liczba zarejestrowanych domen .pl przekroczyła 2.267.000 nazw. (14.12.2011)

Spotkania branży

W III kwartale b.r. odbyły się dwie konferencje poświęcone domenom.  Znana dobrze w branży MeetDomainers, a zaraz po niej pierwsza edycja konferencji Domain Meeting.

Organizatorzy MeetDomainers w tym roku postawili na alternatywne ścieżki inwestowania i start-upy. Ciekawe prezentacje mogliśmy zobaczyć na temat inwestowania w wino czy energię odnawialną.
Nieodłączną częścią spotkania MeetDomainers była aukcja domen na żywo. Niestety nie doczekaliśmy się tak spektakularnych sprzedaży, jak np. w 2009 roku, gdzie domena lekarze.pl została sprzedana za 135.000 zł. W tym roku na aukcji sprzedano 39 z wystawionych 45 domen za łączną kwotę 84 350 zł.

Prezentacje video z konferencji: http://meetdomainers.eu

Nowa konferencja odbyła się po tytułem “Czy .SEX pokona istniejące domeny narodowe?”. Jak sugeruje tytuł organizatorzy chcieli odpowiedzieć na pytanie czy wprowadzenie nowych domen gTLD, spowoduje zmniejszenie atrakcyjności domen krajowych, a w domyśle domen .pl. To pytanie zostawiam na razie bez odpowiedzi, kilka słów o samej konferencji, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Organizatorzy zadbali o ciekawe tematy prezentacji, wiele tematów dotyczyło nowych domen gTLD, byli też goście z ICANN oraz OpenSRS (wiodąca platforma resselerska dla domen) i muszę przyznać, że nawet starzy wyjadacze, mieli czego się nauczyć, czekam na drugą edycję.

Prezentacje z konferencji: http://domainmeeting.pl

Domena co.pl sprzedana za 1 milion złotych 29.09.2011

Alternatywa dla domen com.pl

Refleksem wykazała się firma Michau Enterprises Limited właściciel znanych serwisów, Dropped.pl i Aftermarket.pl. Firma uruchomiła rejestrację domen w strefie CO.pl. Ciekawostką jest to, że na potrzeby projektu firma kupiła domenę co.pl na rynku wtórnym za ponad milion złotych. Przypomnijmy, że “label” co. jest bardzo popularny w krajach takich jak Wielka Brytania (co.uk) czy Holandia (co.nl). Ma być to też alternatywa dla domeny com.pl, na podobnej zasadzie jak uruchomiony rejestr domen .CO, który miał ambicje zagrozić najpopularniejszej domenie .COM. W każdym razie gratulacje za pomysł i czekamy na wyniki rejestracji po roku działania.

Rynek wtórny

Nie będę omawiał sprzedaży na rynku wtórnym, które to możemy śledzić bezpośrednio na blogu Rafała Pietrzyka i w serwisie CenyDomen.pl. Podsumowując krótko, nie był to szczególnie udany rok dla rynku wtórnego, nie chodzi nawet o sprzedaże, ale zauważalny spadek zysków z parkingów domen. Inwestorzy domenowi powinni rozważyć możliwość alternatywnego, jednak w dłuższej perspektywie korzystniejszego wykorzystania domen, jaką daje tworzenie wartościowych treści i serwisów.

TOP 5 najdroższych ujawnionych sprzedaży domen w 2011 roku:

  1. co.pl – 1.008. 000 zł
  2. lista.pl – 98.000 zł
  3. oled.pl – 30.000 zł
  4. libro.pl – 24.600 zł
  5. haier.pl – 21.000 zł

DNSSEC w .pl

Milowy krok w rozwoju polskiego rejestru domen. 20 grudnia b.r.  NASK rozpocznie wdrażanie rozwiązania DNS Security Extensions dla domeny .pl. To skomplikowane technicznie rozwiązanie, wprowadza mechanizmy autoryzacji i kontroli poprawności danych przesyłanych w protokole DNS. Jest to ważny krok mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa operacji wykonywanych przez internet, zakupów online, operacji bankowych. Zainteresowanych tematem zapraszam na stronę o DNSSec i na blog.

Co w 2012?

Odpowiadając na pytanie “Czy .SEX pokona istniejące domeny narodowe?” nie sądzę, że czeka nas zalew nowych domen gTLD. Procesy aplikacyjne na nowe domeny najwyższego poziomu będą się ciągnęły, pomijając sprawy techniczne oraz możliwości  wypromowania nowych końcówek na naszym rynku.

Dla polskich przedsiębiorców numerem jeden jest i pozostanie .PL.

Mam tu na uwadze świadomość firm, uwarunkowania prawne  jak i zaawansowanie techniczne polskiego rejestru. Domena .EU, gdzie trochę ponad 200.000 domen zarejestrowali Polacy, to jednak tylko co dziesiąta domena zarejestrowana przez rodzimą firmę.

Wracając do domen .pl, NASK w przyszłym roku nie planuje obniżki cen domen, co znaczy, że ceny rejestracji i odnowień pozostaną na poziomie 10 i 40 zł dla partnerów NASK. Ciekawy jestem jaką politykę cenową zastosują rejestratorzy? Jeżeli tylko jeden z dwóch największych rejestratorów pokusi się o obniżenie ceny odnowień dla swoich klientów, to może być ciekawie.

Obsługa techniczna domen to jest to na co powinni stawiać nowi jak i obecni rejestratorzy domen. Obecnie wielu rejestratorów nie przykłada słusznej wagi do stworzenia odpowiedniej infrastruktury DNS dla swoich klientów, skupiając się na oferowaniu promocji za “1 zł”. Nowe usługi powinny zostać oparte na domenach, a nie na pobieraniu jedynie opłat za jej przedłużenie. Być może wdrożenie rozwiązania DNSSec w polskim rejestrze pobudzi firmy do tworzenia nowych usług opartych na domenach, czego Państwu i sobie życzę.

Kropki (.) roku:

N@jbardziej wyczekiwany: DNSSec.pl

Wp@dka roku:  Polska.pl

Rejestr@tor roku: Premium.pl

2 Comments

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.