Ile będzie nowych domen TLD?

23 marca 2012 liczba zarejestrowanych użytkowników w systemie ICANN – TLD Application System (TAS) przekroczyła liczbę 556 (839 to liczba po zamknięciu rejestracji przez ICANN, 29.03.2012) podmiotów i w ciągu 2 ostatnich tygodni podwoiła się!. Organizacja ICANN uruchomiła system TAS, który umożliwia rejestrację podmiotów ubiegających się o nowe domeny TLD online, jednak przypomina, że rejestracja w systemie nie jest konieczna w procesie aplikowania o nowe rozszerzenia gTLD. Każdy z podmiotów, zarejestrowanych przez ICANN, może aplikować o maksymalnie 50 nowych rozszerzeń domenowych więc wiele podmiotów, są to firmy pośredniczące, które znając rynek domen oferują takie usługi klientom końcowym. Za 3 dni kończy się proces rejestracji aplikantów (29 marca 2012 – TAS deadline).

Przewiduje się, że całkowita liczba złożonych do ICANN wniosków o nowe domeny najwyższego poziomu może osiągnąć nawet 1500! Takie wyliczenia można oprzeć na informacji z agencji FairWinds, której każdy klient będzie aplikował o średnio 2,72 domeny. Większość firm będzie chciało zarejestrować jedną domenę, są też firmy, które będą wnioskowały o 10 nowych rozszerzeń! Zdarzyć się może, że kilka firm, będzie starało się o identyczne gTLD, jak w przypadku domeny .NYC.

Co do nowych domen TLD, aplikacje dotyczą w większości nazw znanych przedsiębiorstw i korporacji. Niektóre z firm, aplikują o swoje nazwy własne, tak zwane “dot brand”,  oraz dodatkowo o nazwy usług lub produktów. Będzie spora grupa domen “etnicznych” np. .ARAB, .SCOT, .ZULU i nazw geograficznych, np: .BERLIN, wspomniany już .NYC, czy .PARIS. Pozostałe domeny będą dotyczyły społeczności, hobby i branż, np. .ECO, .GREEN, .MUSIC, itd.

Jednak najciekawsze jest to w jaki sposób domeny (po całym procesie aplikacji i rejestracji) zostaną wykorzystane przez firmy.

Można się spodziewać, że firmy, które otrzymają od ICANN zielone światło na stworzenie rejestru domen z nazwami własnymi oraz geograficznymi będą oferowały usługi rejestracji domen w tych rozszerzeniach.  Można to porównać do rejestracji domen regionalnych i funkcjonalnych .pl.

Ciekawa też będzie polityka gigantów, np. Google, czy przeniesie swoje usługi na domeny typu gmail.google lub analytics.google? na light.coke?

Duże firmy, które stać na złożenie aplikacji (ok. 200.000 USD), będą też korzystały z nowych domen w wewnętrznej infrastrukturze, co pozwoli na większą kontrolę sieciowych zasobów i uniezależnienie od Rejestru, jako pośrednika z organizacją ICANN.

Grafika: dotgreen.org

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.