Nie było ataku na root serwery DNS

Zapowiadana na 31 marca przez Anonimowych akcja #opGlobalBlackout czyli atak DDoS na 13 root serwerów DNS, a tym samym “wyłączenie” internetu nie powiodło się. To czy operacja w ogóle się odbyła trudno stwierdzić, ponieważ, ruch do serwerów root miał tylko nieznacznie zmienioną charakterystykę w porównaniu do poprzednich dni. Na wykresie poniżej, statystyka ruchu do serwera h.root-servers.org.

Serwery root DNS

Serwery DNS, odpowiedzialne za podstawę Internetu (root serwery) nie miały żadnego problemu z odpowiedziami na zapytania DNS, co można zobaczyć na statystykach DNSMON. Poniżej statystyka odpowiedzi DNS z serwera j.root-servers.net.

Wielu specjalistów, mimo niektórych czarnych scenariuszy zapowiadanych w mediach, było też zgodnych co do ew. powodzenia takiego ataku. Obecna infrastruktura, wykorzystywana technologia i rozwiązania sieciowe nie dają szansy na przeprowadzenie takiego ataku na poziomie root serwerów.

Póki co możemy spać spokojnie, a właściwie korzystać z internetu bez przeszkód. Jeszcze jedno moje  spostrzeżenie, a właściwie zasłyszenie. Wczoraj w radiowej Trójce, pani  redaktor w wiadomościach przeczytała sensacyjną informację, cytat z pamięci:  “dzisiaj może zostać wyłączonych 13 najważniejszych SERWISÓW internetowych“, więc spieszę donieść wszystkim słuchaczom: wczoraj nie zostało wyłączonych 13 najważniejszych SERWERÓW DNS!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.