Paranoja nowych domen TLD

W wielu serwisach i blogach pojawiły się informacje na temat nowych domen TLD o które aplikują korporacje jak Google, Canon itd…Oczywiście nie ma się co dziwić, że firmy panujące obecnie na rynku IT potrzebują swoich domen, o tym pisałem już wcześniej ale są też projekty, które zaskakują bardzo negatywnie.

Trafiłem dzisiaj na stronę www.dothiv.org. Inicjatywa ma na celu stworzenie nowej globalnej domeny .HIV. Rozumiem, że tworzenie nowych domen najwyższego poziomu (TLD) jest w wielu przypadkach uzasadnione ale bez przesady. Około 200.000 USD wydanych na samą aplikację do ICANN, i pytanie czy wprowadzenie takiego rozszerzenie ma jakiekolwiek biznesowe uzasadnienie?

Dlaczego środków, które pochłonie maszyna reklamowo medialna nie przeznaczyć na bezpośrednią pomoc dla potrzebujących?

Nie będzie to rozszerzenia znane globalnie, kto będzie chciał mieć domenę w tym rozszerzeniu (przewidywana cena za rok ok. 150 Euro)? koncerny farmaceutyczne? Na pewno nie będzie to komercyjny projekt, który zwróci nakłady na aplikację i stworzenie infrastruktury Rejestru.

Opisałem tylko przykład, spodziewam się jednak, że podobnych bezsensownych nowych domen powstanie więcej.

3 Comments

  1. Taka ilość nowych domen i tak nie powinna “osłabić” tych głównych rozszerzeń typu .com. net czy naszej .pl. W końcu te końcówki są kojarzone przez większość internautów a takie nowe “stwory” mogą szybko pójść w zapomnienie, tak jak szybko powstały tak szybko znikną. Jednak myślę, że niektóre mogą utrzymać się na rynku, ale to będzie mała część z tych, które są proponowane.

  2. W pełni zgadzam się z autorem. Nie wiem, kto by miał używac takiej domeny. Bezsensowne koszta. Nawet organizację niosące pomoc ludziom zarażonym wirusem HIV chyba się nie skuszą. Dla nich domena .org jest moim zdaniem dużo lepsza. Może mają jakiś nieznany nam plan na tę TLD, ale ja go jakoś nie potrafię odgadnąć. 😉

  3. Lata mijają i widać, że coś co początkowo wydawało się chwilową modą lub zachcianką możnych powoli staje się życiem codziennym. Sam żałuję, że jeden z moich klientów podebrał mi poczta.kiwi

    Poczekamy jeszcze rok, może dwa – new gtld będą czymś tak samo naturalnym, jak .eu czy narodówki innych państwa używane przez polskich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.