IPv6 w domenach .pl

Wsparcie rejestru .pl dla IPv6

Nasz krajowy rejestr domen .pl, NASK, już dawno zadbał o pełną obsługę IPv6. Chodzi o możliwość rejestracji rekordów AAAA w registry .PL jak i dostępność serwerów domeny .pl w protokole IPv6.

Wsparcie rejestratorów domen .pl dla IPv6

Z pośród 30 firm, które wspierają rejestrację domen .pl z IPv6 tylko 14 to zarejestrowane w Polsce podmioty. Należy jeszcze uściślić, że wsparcie to polega na możliwości rejestracji hosta w Rejestrze .pl z rekordem AAAA. Aby takie usługi świadczyć systemy partnerów (Registrarów) NASK muszą posiadać funkcjonalność obsługi IP w wersji 6 zaimplementowaną w NASK EPP.

Osobną sprawą jest późniejsza obsługa takiej domeny w systemie DNS, czyli dostępność serwerów nazw rejestratora w pod adresami IPv6, ale po kolei…

Polscy rejestratorzy domen wspierający IPv6 (wg listy NASK)

 1. Agnat Sp. z o.o.
 2. AMSNET Andrzej Szreter
 3. AZ.pl Sp. z o.o.
 4. Consulting Service Robert Siebielski
 5. dhosting.pl Sp. z o.o.
 6. DomainMaker Sp. z o.o.
 7. eTOP Sp. z o.o.
 8. Inteligo Financial Services S.A
 9. MXK Maksymilian Kwiatkowski
 10. Noria Sp. z o.o.
 11. Power Media S.A.
 12. PRIMUS Elżbieta Gabriel, (brak strony WWW)
 13. Prot – o12.pl
 14. WEBHOST.PL Grzegorz Król

Jeżeli mamy własną infrastruktuę DNS lub korzystamy z serwerów DNS z obsługą IPv6 dostarczanych przez ISP lub firmę hostingową, wtedy możemy skorzystać z obsługi swojej domeny u dowolnego z wyżej wymienionych Partnerów NASK.

Mimo obsługi, Partnerzy nie przyłożyli się do jej wsparcia w panelach klienta. Wiele z nich nie daje możliwości samodzielnego zarządzania, dodawania lub usuwania adresów hostów IPv6. Wydłuża to czas na poprawę konfiguracji naszych usług. To kolejny ważny powód aby zastanowić się przy wyborze registrara naszej domeny .pl.

Co z firmami, które nie mają własnych serwerów DNS?

Niestety, informacja o wsparciu IPv6 na liście partnerów NASK nie gwarantuje, że dany rejestrator faktycznie wpiera obsługę domeny (DNS) w protokole IPv6. Większość firm, oferuje tylko możliwość rejestracji adresu hosta w NASK (name serwera) w formacie IPv6, nie oferując jego obsługi w systemie DNS. Tylko 3 firmy z zestawienia poniżej: Agnat, Dhosting.pl oraz Domain Maker umożliwiają końcowemu użytkownikowi rejestrację hostów IPv6 oraz obsługują IPv6 w swoim systemie DNS.

Wsparcie IPv6 dla domen .pl
Wsparcie IPv6 dla domen .pl

Najlepszym więc rozwiązaniem jest wybór alternatywnego dostawcy DNS, który nie tylko może zaoferować DNS w IPv6, ale też zapewni dodatkową gwarancję działania sieci DNS. I to pojawia się kolejny problem. W dużej części polscy rejestratorzy do działania oferowanych przez nich usług, wymagają delegacji domeny na ich serwery DNS.

Za niespełna miesiąc (6.6.2012 ) odbędzie się Światowe Uruchomienie IPv6 (World IPv6 Launch) , tego dnia największe światowe firmy IT oraz operatorzy włączą natywne działanie swoich usług WWW, DNS w protokole IPv6. Jakże radośnie byłoby widzieć jak polskie firmy biorą czynny udział w takich przedsięwzięciach. Polscy rejestratorzy domen nie bardzo chcą się przekonać do wprowadzania technologii IPv6, która stanie się już niedługo koniecznością. Aż strach pomyśleć jak rejestratorzy podejdą do tematu oferowania klientom końcowym obsługi rozszerzenia DNSSEC w .pl?

Wpis pochodzi z bloga Quality DNS

Narzędzia i informacje:

http://check.dns.pl

Stanowisko Prezesa UKE w sprawie IPv6

http://www.ipv6actnow.org/

http://www.pl.ipv6tf.org/

One Comment

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.