DNS – GPS Internetu

Jeśli Internet postrzegamy jako super nowoczesną autostradę informacji, możemy poczynić kolejną bardzo trafną analogię i pokusić się o porównanie systemu DNS do systemu nawigacji GPS.

Najbardziej znane jest porównuje działania systemu DNS do książki telefonicznej, dzięki której znając nazwisko/nazwę wyszukujemy telefon do danej osoby lub firmy. Faktycznie, w Internecie, znając nazwę domeny, dzięki systemowi DNS możemy połączyć się np. z serwisem WWW, którego faktyczna nazwa przedstawia się w formacie numeru IP, np. 197.22.169.27. Jednak lepszą i dokładniejszą analogią jest porównanie systemu DNS do GPS. Dlaczego?

Ramy odniesienia Analogia
Internet Autostrada informacji
Twój dostawca internetu (ISP) Pojazd na drodze
Ty Kierowca pojazdu
Witryny WWW Budynki
Adresy e-mail Adresy mieszkań w budynkach
DNS System GPS

Większość z nas używa coraz powszechniej systemów nawigacji GPS w samochodach czy telefonach komórkowych, podczas dojazdów do pracy lub innych celów podróży. Czy jednak wiemy, że kiedy wysyłamy wiadomość e-mail, korzystamy z DNS czyli „Internetowego systemu nawigacji”, który określa, gdzie wiadomość e-mail będzie dostarczona. Tak samo dzieje się podczas przeglądania każdej witryny internetowej. DNS jest systemem GPS, który pokazuje Twojemu usługodawcy internetowemu (ISP), gdzie fizycznie znajduje się serwer, który udostępnia szukaną stronę WWW.

Dlaczego DNS jest tak ważny?

Jeżeli kiedykolwiek używałeś urządzenia GPS, które poprowadziło Cię do niewłaściwego celu lub nie mogło zupełnie określić drogi z Twojej lokalizacji masz punkt odniesienia do tego, co jest opisane w dalszej części artykułu.

DNS, tak jak systemy nawigacji GPS, może podawać błędne informacje lub może być uszkodzony. Podobnie jak GPS, może działać doskonale przez większość czasu, ale sporadycznie pojawiają się problemy z jego działaniem.

Co to jest właściwie DNS?

DNS jest skrótem od Domain Name System (System Nazw Domenowych), który jest odpowiedzialny za tłumaczenie nazwy domeny, np. iname.pl na adres IP np. 193.143.77.20. Jest to również prawdziwe w odniesieniu do adresów e-mail, kiedy wysyłamy maila do pomoc@iname.pl to system DNS kieruje go na adres 198.33.149.76 do użytkownika pomoc. Podobnie dzieje się w przypadku odwrotnego działania kiedy DNS tłumaczy adresy IP na nazwy domenowe, jest to tak zwany odwrotny DNS.

Kiedy rejestrujemy nazwę domeny, częścią tego procesu jest podanie zazwyczaj przynajmniej dwóch serwerów DNS.

Zauważyliście słowo “Serwery” powyżej? DNS jest obsługiwany przez serwery DNS, których dostawcą może być firma, w której rejestrujemy domenę, firma hostingowa lub firma oferująca dedykowane rozwiązania DNS.

Przy okazji możemy też wyprostować jeden z wielu Internetowych mitów, że pierwszy podawany serwer to serwer podstawowy, np. natomiast drugi na liście to zapasowy. Daje to wrażenie jakoby serwer podstawowy był zawsze wykorzystywany, natomiast serwer zapasowy tylko w przypadku awarii podstawowego. Nic bardziej mylnego.

Ilekroć przeglądamy serwisy internetowe, wysyłamy maile, niewidocznie dla nas wykonuje się matematyczna formuła określająca, który z podanych serwerów DNS zostanie wykorzystany do odpowiedzi na zapytanie o domenę. Następnie, jeśli ten wybrany serwer (może to być drugi, trzeci lub piąty) nie odpowie w określonym czasie, pytanie jest ponawiane i odpowiada inny serwer (niekoniecznie w poprzedniej kolejności).

Co muszisz wiedzieć o serwerach DNS?

Każdy serwer DNS, podany przy rejestracji domeny powinien być w 100% sprawny oraz działający cały czas bez żadnych przerw..

Jeśli masz złego dostawcę DNS, to nie ma znaczenia, jak wspaniały jest Twój dostawca hostingu, który obsługuje Twoją stronę WWW czy dostawca poczty elektronicznej. Użytkownicy nie będą mogli dostać się do witryny WWW, e-maile będą wysyłane z opóźnieniem lub będą zwracane do nadawcy. Jeżeli Twój dostawca DNS nie zabezpiecza odpowiednio swoich serwerów, ruch który powinien być kierowany na Twoją stronę WWW może zostać przekierowany na złośliwe lub zainfekowane strony WWW. Co to oznacza dla biznesu online, chyba nie trzeba mówić.

Jak przekonać się czy podane przez nas przy rejestracji domeny serwery DNS poprawnie działają i są bezpieczne?

Oto lista witryn, na których możemy sprawdzić nasze serwery DNS:

To co zostało opisane powyżej to tylko podstawowe informacje dotyczące DNS, ale mam nadzieję, że przybliżyły sposób w jaki on działa.

Ważne jest aby każdy posiadacz domeny, wiedział, że zawsze kiedy domena jest używana (email, strony WWW, aplikacje mobilne..itd) za jej działanie odpowiadają serwery DNS, a ich dostawca powinien zadbać o odpowiedni poziom usług DNS oraz ich bezpieczeństwo.

Na podstawie artykułu: http://www.dynamicnet.net/2012/09/dns-gps-internet/

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.