Niewiele domen pl zabezpieczonych przez DNSSEC

NASK udostępnił szczegółowy raport za 3 kwartał br. dotyczący domen .pl. W raporcie czytamy m.in. “W ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba nazw w domenie .pl zwiększyła się o ponad 17,5 tysiąca“. Jest to mało optymistyczna wiadomość, biorąc pod uwagę, że w analogicznym okresie roku 2011, przyrost ten wyniósł ponad 70 tysięcy zarejestrowanych domen. Drugi ważny współczynnik, określający kondycję rynku domen .pl, to poziom odnowień, który od roku oscyluje wokół 59%, w 3 kwartale wyniósł dokładnie 59,65%. W rankingu rejestrów ccTLD z obszaru UE Polski rejestr, z liczbą 2390730 domen, zajmuje szóste miejsce. Przed nami plasuje się rejestr francuski (2441663 domen) i włoski (2448147 domen).

W raporcie znalazła się też bardzo ciekawa informacja dotycząca liczby nazw domen .pl, zabezpieczonych protokołem DNSSEC. Od 4 czerwca 2012 rejestr domeny .pl udostępnił abonentom domen możliwość zapewnienia pełnej walidacji stref zabezpieczonych protokołem DNSSEC. Tylko pięciu rejestratorów domen pośredniczyło w przekazywaniu do rejestru domeny .pl rekordów DS. Oznacza to, że abonent, który chciałby zabezpieczyć swoją domenę jest zmuszony transferować ją do jednego z tych podmiotów. Na koniec września 2012 roku tylko  2263 domeny .pl posiadały rekordy DS (delegation signer) świadczące o ich poprawnym zabezpieczeniu protokołem DNSSEC.
Wydaje się to być bardzo mało i tak faktycznie jest. Domen .pl zabezpieczonych przez DNSSEC jest tylko ok. 0,1% w stosunku do sumy wszystkich zarejestrowanych domen. Postanowiłem zobaczyć jak wygląda ta statystyka w rejestrach ccTLD domen holenderskich (.NL) i czeskich (.CZ). Domeny .CZ niedługo przekroczą barierę 1 miliona zarejestrowanych domen, jednak imponująco u naszych sąsiadów wygląda liczba domen zabezpieczonych przez DNSSEC – 371849. To ponad 37% wszystkich domen .CZ. Podobnie w rejestrze holenderskim (Ponad 5 milionów zarejestrowanych domen) gdzie jest obecnie ponad 1334038 domen zabezpieczonych przez DNSSEC, a więc ponad 26,2% wszystkich domen .NL.

Miejmy nadzieję, że NASK będzie ostro promował rozwiązanie DNSSEC, wśród abonentów domen, a przede wszystkim wśród swoich partnerów aby jak najszybciej spopularyzować to rozwiązanie.

Wracając do raportu, szkoda, że nie ma w nim danych dotyczących np. ruchu DNS, podobnie jak w raportach innych rejestrów ccTLD.

Pełny raport do pobrania na stronie dns.pl.

 Więcej o DNSSEC na stronie www.dnsnova.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.