Domeny .TEL – WWWielka porażka

Szumnie i z dużym rozmachem wprowadzane w 2009 roku domeny .TEL notują zaskakująco słabe zainteresowanie. Liczba domen z rozszerzeniem TEL osiągnęła obecnie 218,882 zarejestrowanych nazw, nawet kilkaset domen jest codziennie usuwanych (nie przedłużanych) z Rejestru Telnic. Przypomnijmy, że jeszcze w marcu 2011 liczba tych domen wynosiła ponad 333 tysiące.
Wynik osiągnięty przez Rejestr .TEL to nieco ponad 1,1% tego co, deklarował w momencie aplikowania o to rozszerzenie w ICANN.

Planowana liczba domen .TEL wg. TelNic:

1,090,000 (2009-10)
2,715,000 (2010-11)
5,942,500 (2011-12)
11,451,875 (2012-13)
19,898,906 (2013-14)

O domenach TEL pisaliśmy już sporo, np. “Twoja wizytówka .TEL” jednak warto przypomnieć kilka szczegółów ich dotyczących. Domeny te nie są “zwykłymi” domenami, na które możemy skierować swój serwis WWW. Mają za to inne atuty: dużo ułatwień w integracji z narzędziami do komunikacji, telefonami, VoIP. Wszystko to dzięki zastosowaniu w DNS rekordów NAPTR. Od momentu rejestracji domeny mamy już swoją wizytówkę w sieci, do której można dodawać komponenty, jak linki, adresy, kontakty telefoniczne. Można też skonfigurować domenę TEL dla poczty email.

A tak reklamowała się domena .TEL

Wydawałoby się jeszcze 2, a nawet rok temu , że to idealne rozwiązanie dla małych firm lub osób prywatnych, które chcą mieć swoją (nie za ładną to fakt) ale jednak wizytówkę w sieci a jednak….

Rolę takich wizytówek przejęły serwisy np. Vizify, Rebelmouse i wiele innych, które pozwalają na użycie swojej domeny. Dodatkowo to co miało być atutem domen TEL, integracja ze smartfonami i telefonami przyczyniło się do jej porażki. Po prostu mobilne aplikacje dużo lepiej wykorzystują potencjał smartfonów a co za tym idzie możliwości integracji jest wiecej niż używanie samego rekordu PTR.

Inwestycje związane z wprowadzeniem domeny tel wyniosły podobno $35,000,000!! Ciekawe czy ICANN będzie chciał wprowadzić nowe Registry, które podoła zarządzaniu tą końcówką albo czy Telnic podniesie się z kolan? Sprawa wygląda nieciekawie.

Zdjęcie: nodogeek.com

One Comment

  1. Historia trochę podobna do domen .mobi. Wprowadzono je, bo wtedy komórki słabo radziły sobie z wyświetlaniem stron www. Domeny .tel też miały być sposobem na szybkie dotarcie do informacji przez telefon, ale przegrały z responsive web design i aplikacjami.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.