Najczęściej odpytywane domeny w DNS

Podczas odbywającego się właśnie się spotkania ICANN 47, zostały przedstawione bardzo ciekawe statystyki dotyczące zapytań DNS. Statystyki zostały stworzone na podstawie zapytań DNS do root serwerów w ciągu  nieprzerwanych 48 godzin w 2012 i 2013 roku. Jak się okazuje aż 23% z tych zapytań było o niepoprawne nazwy domen TLD, dodatkowo 19% to zapytania o domeny dopiero planowane, tylko 3% o nowe domeny TLD (proponowane – newTLD). 23% zapytań były to prawidłowe zapytania DNS o istniejące domeny TLD.

Rozkład zapytań DNS do root serwerów

Jeżeli chodzi o nowe (proponowane) domeny najwyższego poziomu, najwyżej znalazła się domena home – 5. miejsce, wśród wszystkich domen! a aż na 3 miejscu nieistniejąca domena local! Takie wyniki są ciekawe i wynikają z konfiguracji różnego rodzaju sprzętu sieciowego oraz samych sieci IP, a także z pomyłek w korzystaniu z przeglądarek internetowych i aplikacji.

Najczęściej odpytywane w DNS domeny TLD

Poniżej tabelka z zapytaniami DNS do domen newTLD:

Najczęsciej odpytywane domeny newTLD

Polecam zapoznać się z pełną prezentacją Name Collision in the DNS jak i z innymi bardzo ciekawymi, które zostały przygotowane na ICANN 47: http://durban47.icann.org

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.