Bezpieczna sieć

Pojęcie sieci rozpatrywane w kategoriach nowych technologii obejmować może kilka rodzinnych komputerów stacjonarnych, laptopów i innych urządzeń odpowiednio skonfigurowanych i połączonych ze sobą, co ułatwia domownikom wymianę rozmaitych danych i sterowanie elektronicznym sprzętem domowym. Większe sieci spotykamy w przedsiębiorstwach, gdzie czasami setki stacji komputerowych podłączono do firmowych serwerów, z których pracownicy mogą jednocześnie pobierać dane potrzebne na różnych stanowiskach pracy, zaś największą siecią jest ogólnoświatowa sieć internetowa.

Z tej ostatniej korzystają miliardy ludzi. Na jej użytek na wszystkich kontynentach pracuje dziesiątki tysięcy bardzo wydajnych serwerów, do których dostęp można uzyskać już nie tylko za pośrednictwem kabla, ale także drogą bezprzewodową za pomocą rozlokowanych odpowiednio anten, a nawet satelitów telekomunikacyjnych. Możliwości, które daje globalna sieć internetowa zostały wykorzystane na wiele różnych sposobów, a ciągle pojawiają się nowe rozwiązania i nowe zastosowania. Korzystając z Internetu można obecnie dokonywać przelewów bankowych, grać na giełdzie, wymieniać waluty lub dokonywać zakupów w tysiącach sklepów internetowych. W tej sytuacji niezmiernie ważne jest bezpieczeństwo sieci, a tym samym bezpieczeństwo przesyłanych danych.

To bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od uczestników tej globalnej wymiany. Bank, który z powodu awarii nie zrealizował terminowo przelewów swoich klientów może mieć z tego tytułu kłopoty związane z koniecznością wypłaty odszkodowań. Awaria giełdowego systemu komputerowego może przynieść straty jeszcze większe. Właściwe zabezpieczenie sieci powinno iść w dwóch kierunkach i oba są równie ważne. Pierwszy, to sprawne i odporne na ataki i inne zagrożenia oprogramowanie. Drugi, to pewny i bez przeszkód działający sprzęt. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że wszystkie sieciowe urządzenia są zasilane prądem. W razie przerwy w jego dostawie awaria sieci wynikła z tego powodu jest nieunikniona. Dlatego warto zadbać o zasilanie awaryjne, które w razie problemów z energią zapewni normalną pracę urządzeń.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.