Jak zachować prywatność w Sieci?

Z dnia na dzień rośnie ogólna dostępność naszych danych osobowych w Internecie. Popularne portale społecznościowe ułatwiają życie niestety nie tylko naszym znajomym, lecz także marketerom i niebezpiecznym internetowym przestępcom. Tych ostatnich łączy wyjątkowa kreatywność, za którą stara się nadążyć prawo i administratorzy serwisów internetowych. Czy istnieje złoty jakiś środek na prywatność w sieci?

Pogodziliśmy się już z tym, że za część informacji w Internecie płacimy swoimi danymi osobowymi. Niektóre informacje takie jak te na Facebooku udostępniamy z własnej nieprzymuszonej woli, inne podajemy wtedy, gdy wyraźnie „poprosi” o to skrypt na stronie, którą chcemy obejrzeć.

Nasze prywatne dane mają jednak wymierną, pieniężną wartość. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę to są walutą, którą płacimy za usługi, które w Internecie oferowane są niby za darmo. To jednak pojęcie umowne, bo nie ma czegoś takiego, jak bezpłatne usługi. Ktoś zawsze za nie płaci.

Jeśli użytkownik dostaje coś darmo w sieci, to znaczy, że ktoś inny zapłacił za tę usługę za niego, albo wartość danych, które zostawia internauta, jest już wystarczająca, by nie pobierać od niego dodatkowych opłat za usługę.

Jak się bronić przed pozostawianiem śladów w Internecie i udostępnianiem większości informacji o sobie?

Może nam w tym pomóc program CyberGhost VPN. Jest to małe i darmowe narzędzie pozwalające chronić naszą prywatność podczas codziennej pracy w Internecie. Program łączy się bezpośrednio z zewnętrznym serwerem VPN, szyfrując wszystkie wysyłane i pobierane za pośrednictwem naszego komputera dane. Praca z CyberGhost VPN odbywa się w dwóch etapach – najpierw nawiązywane jest połączenie przy użyciu 1024-bitowego szyfrowania SSL, a następnie wszelaki transfer danych odbywa się z wykorzystaniem 128-bitowego prywatnego klucza AES. Zapewnia to niemal 100-procentową ochronę przed podsłuchem, a także zabezpiecza przed odczytem naszego adresu IP na odwiedzanych stronach. Co najwyżej odczytany zostanie adres serwera VPN, z którym wcześniej się połączyliśmy.

Myśląc o anonimowości nie powinniśmy ograniczać się do danych udostępnianych tylko poza naszym komputerem – w sieci – ale również do tego co archiwizujemy lokalnie. Skuteczne zabezpieczanie zdjęć, dokumentów takich jak CV czy plików, w których przechowujemy ważne informacje jest dziś konieczne. Warto też stosować oprogramowanie, które zabezpiecza komputer przed podejrzaną aktywnością z zewnątrz takie jak antywirusy i zapora sieciowa. To, co najważniejsze pozostaje już tylko w kwestii samego użytkownika – świadomość i decyzja o działaniu.

Źródło: pliki.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.