Kłopoty z serwerami DNS Orange.pl

W piątek domena orange.pl była niedostępna, z powodu zmiany delegacji domeny na serwery DNS registrara IP MIRROR PTE. LTD. Wynikiem tej zmiany były problemy z dostępem do usług między innymi stron www, problemów w pocztą email i innych. Na szczęscie po niedługim czasie sytuacja wróciła do normy czytaj delegacja domeny wróciła na serwery dns-pub01.centertel.pl i dns-pub02.centertel.pl. Kłopoty z dostepem trwały jednak jeszcze do momentu odświeżenia tej informacji w DNS.

Prawdopodobnie to sam Registrar zmienił serwery DNS, w wyniku zgłoszenia do niego sporu o domenę. Sugeruje to nazwa domeny, na której funkcjonowały serwery DNS: domain-under-dispute.com, której właścicielem jest IP Mirror. Co dziwne w bazie WHOIS nie było informacji o sporze zgłoszonym w związku z nazwą orange.pl.
Jeżeli chodzi o domeny pl – NASK, wypracował ścieżkę zgłaszania sporów, która jest obowiązująca dla wszystkich domen .pl. Rozstrzyganiem sporów o domeny zajmuje się Sąd Arbitrażowy i tylko na skutek jego działania i tylko NASK ma prawo taka domenę “zawiesić” (zmienić jej delegację).
Polecam zapoznanie się ze stroną: https://www.dns.pl/spory.html.

Jeżeli Registrar (IP MIRROR PTE. LTD.) sam zmienił delegację domeny orange.pl, to złamał porozumienie partnerskie z NASK i powinien ponieść tego konsekwencje.

Możliwe ale mniej prawdopodobne są inne scenariusze, jak przejęcie hasła do panelu registrara, gdzie taką zmianę można wykonać.

Chyba warto przemyśleć transfer obsługi tak ważnej domeny, do któregoś z polskich rejestratorów (lista registrarów domen pl).

Przyglądając się sprawie, sprawdziłem, że konfiguracja serwerów DNS domeny orange.pl pozwala na wylistowanie całej strefy DNS. Umożliwia to w skrócie podejrzenie fragmentu infrastruktury IP/DNS, zalecaną praktyką jest wyłączenie tranferu strefy DNS.

strefa DNS orange.pl
Fragment strefy DNS – Orange.pl

One Comment

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.